V Spojenej šk. Kráľovnej pokoja idú „Cez knihy do krajiny poznania a fantázie“

Spojená škola Kráľovnej pokoja úspešne riešila projekt od Renovabis

Školy majú odovzdávanie poznania akoby v náplni práce. Spôsob ako plnia svoju úlohu je však rôzny. Tím učiteľov na SSKP – Spojenej škole Kráľovnej pokoja (materská škola, základná škola, gymnázium) pod vedením hlavnej riešiteľky projektu Mgr. Lucie Pudišovej uveril tomu, že kľúčovú úlohu môžu v škole zohrávať knihy, čítanie, rozvoj fantázie a kreativity. Myšlienka urobiť niečo so školskou knižnicou, priestorom, zakúpením nových kníh, ale najmä rozvojom a podporou čítania ihneď získala podporu riaditeľky školy Ing. Strečkovej. A tak sa začala prípravná fáza projektovej žiadosti v roku 2019. S veľkou radosťou v škole prijali v roku 2020 informáciu o tom, že ich projektová žiadosť „Cez knihy do krajiny poznania a fantázie“ bola podporená sumou 6.000 € z nadácie Renovabis.

Napriek zložitosti situácie, v ktorej sa školy počas pandémie ocitli, sa podarili výborné výsledky projektu. V škole vznikol nový, rekonštruovaný priestor multifunkčnej učebne a knižnice, Nový itinerár, stoly, stoličky, tulivaky, závesy a police bude vytvárať príjemný priestor na čítanie.

Škole sa v uplynulom roku podarilo získať 200 nových kníh na čítanie. A nie sú to žiadne staré knihy, ktoré by už nikto nechcel. Ide o nové tituly z vydavateľstiev Stonožka, Verbarium, Slovart, Svojtka, Fragment a ďalších. Týmto najviac ďakujeme kníhkupectvu Martinus, ktoré nás v tom svojimi knihami podporilo.

Okrem týchto dôležitých materiálnych vecí a inovácií bol v projekte veľký dôraz na rozvoj čitateľských kompetencií a čitateľskej gramotnosti. Prostriedkami mali na to byť podujatia, stretnutia, zážitkové metódy a hostia. Žiaľ práve táto časť bola najviac zasiahnutá protipandemickými opatreniami. Napriek tomu sme radi, že sa nám podarili tri vydarené online podujatia.

Stretnutie so spisovateľom Valentínom Šefčíkom – štvrtáci, základná škola

Štvrtácia sa v rámci online hodiny „stretli“ so spisovateľom Valentínom Šefčíkom. Tento prešovský autor píše knihy pred deti, ktoré sú obľúbené pre svoj vtip, ľahkosť a nápaditosť. Šefčík deťom svoje básne čítal, a dokonca jednu (s bublifukom) aj zahral. Deti mali možnosť Valentína Šefčíka „vyspovedať“ a otázok o tom, aký je život spisovateľa i ako vzniká báseň a kniha, mali naozaj mnoho.

Stretnutie so spisovateľom Jurajom Vojtášom – šiestaci, základná škola

Šiestaci sa svojej online hodine „stretli“ so žilinským spisovateľom Jurajom Vojtášom. Tento autor píše žáner fantasy, ktorý je pre mnohých šiestakov práve tým najobľúbenejším. Šiestaci mali otázok toľko, že ich skoro za hodinu ani nestihli položiť: pýtali sa, ako sa píše literatúra, odkiaľ sa v knihách berú tie zvláštne mená a názvy, a tí, ktorí Vojtášove knihy už poznali sa zasvätene pýtali na detaily postáv. Pri tom všetkom sa ukázalo, že niekoľkí šiestaci už aj začali písať, a preto im rady skúseného spisovateľa padli veľmi vhod.

Motivačný workshop pre učiteľov – „Ako prebudiť túžbu čítať u žiakov a študentov?“

Snáď najzanietenejší a najznámejší propagátor čítania na Slovensku, Tibor Hujdič, si pripravil workshop pre všetkých učiteľov školy a učiteľov CZŠ R. Zaumusa. Workshop bol zameraný najmä metodicky, predstavoval konkrétne metodiky ako v deťoch vzbudiť túžbu čítať. Hujdič ako skúsený čitateľ a odborník veľmi kompetentne ponúkol stratégie, ako dostať čítanie do školy a to nielen ako doplnkovú alebo voľnočasovú aktivitu, ale ako úplne centrálnu aktivitu, vďaka ktorej z detí, žiakov a študentov vyrastú zrelší a zodpovednejší ľudia. Nie preto, že prečítajú nejaké povinné knihy, ale preto, že čítaním získajú obzor a návyk, ktorý im ostane celý život. Ak budú čítať aj v dvadsiatke, štyridsiatke alebo sedemdesiatke, budú omnoho viac pripravení čeliť výzvam a správne reagovať. Učitelia získali veľmi praktické návody a niektoré, naozaj originálne postupy ako v škole čítať (čitateľský klub, čítanie s rodičmi, čitateľský poplach – 10 minút čítania počas vyučovania – bez ohľadu na to, ktorá hodina sa práve vyučuje, a ďalšie).

Spojená škola Kráľovnej pokoja v Žiline chce týmto poďakovať nadácii Renovabis, KBS a všetkým partnerom projektu za úžasnú príležitosť. Pre školu je to v rozmedzí troch rokov už druhý úspešný projekt v spolupráci s Renovabis (v roku 2017 sa realizoval projekt Angličtina metódou Jolly Phonics).